NIERUCHOMOŚCI i BUDOWNICTWO

 M E N U 
 Nieruchomości   Budownictwo  Ciepły dom  Lokalne WWW   Twój biznes   Praca   To się przyda 

Ciepłe DOMY:

WYBIERZ TEMAT:
Prawo

Koszty ogrzewania

Budynki energooszczędne

Podstawowe parametry
i pojęcia


Certyfikat energetyczny budynkuSONDY:

ABC domy energooszczędne

Tu możesz zapoznać się z problematyką budowy energooszczędnego domu, oraz stosowanymi rozwiązaniami


CERTYFIKACJA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW


Miejsce na reklamę
MIEJSCE NA REKLAMĘ

Wymień się reklamą -


Budownictwo energooszczędne

Trzeba oszczędzać - taniej energii już nie będzie.

Światowe zużycie energii rośnie w mało kontrolowany sposób, a tymczasem rezerwy paliw kopalnych maleją w zastraszającym tempie. Stąd też, wobec braku, jak na razie mało efektywnych rozwiązań w dziedzinie odkrywania i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii, pozostaje jej oszczędność. Potencjalne rezerwy energii tkwią przede wszystkim w efektywności energetycznej domów i mieszkań. Sensowne zachęty do budowania energooszczędnych domów, docieplania istniejących już zasobów starego budownictwa, stosowania urządzeń o niskim zapotrzebowaniu energetycznym w gospodarstwie domowym, to rozwiązania atrakcyjne, będące w polu naszego zasięgu.

W okresie najbliższych 3-5 lat ceny energii wzrosną w Polsce jeszcze o ok. 20-30% i osiągną średni europejski poziom. Kolejną przesłanką jest stały wzrost zapotrzebowania na energię na świecie, a powodować będzie kolejne podwyżki surowców energetycznych. Dlatego jedyną realną możliwością obniżenia kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej jest jej oszczędzanie.

Przeszło 30 procent energii w Europie wykorzystywane jest na ogrzewanie, chłodzenie i wentylację różnorakich budowli, od biurowców po domki jednorodzinne. Stąd obecna polityka UE polegająca na dążeniu do oszczędzania właśnie w budownictwie. Energooszczędność staje się obecnie bardzo pożądaną cechą budynków, istotnym kryterium dobrego projektu i jakości wykonawstwa.

Obecne zmiany w Prawie budowlanym dotyczące świadectw energetycznych to dopiero początek drogi w kierunku oszczędności energii cieplnej. W przyszłości może nastąpić limitowanie ciepła w przeliczeniu na powierzchnię (m2) czy kubaturę (m3) budynku i wówczas przekroczenie wyznaczonych granic będzie skutkowało wyższymi cenami mediów. Dyrektywa UE dotycząca jakości energetycznej budynków zobowiązuje wszytkie kraje Unii do określania energochłonności budynków i oszczędzania energii.

Oszczędzaniu energii sprzyja też polityka państwa polegająca na przyjęciu ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Przedsięwzięcia termomodernizacyjne oceniane są poprzez audyt energetyczny, który wskazuje optymalne rodzaje usprawnień termomodernizacyjnych, majacych na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, oraz określa ich opłacalność.
Termomodernizacja budynku obejmuje m.in. ocieplenie ścian, dachów, stropów nad nieogrzewanymi piwnicami i podłóg na gruncie, wymianę lub remont okien i drzwi zewnętrznych, modernizację lub wymianę instalacji grzewczej w budynku oraz źródła ciepła (lokalnej kotłowni lub węzła ciepłowniczego) oraz zainstalowanie automatyki sterującej.

Średni wskaźnik zapotrzebowania na ciepło w domach budowanych w Polsce waha się od 350 kWh/m2 (przed rokiem 1966) do 90 kWh/m2 (po roku 1998). Istnieją nawet domy, w których roczne zużycie energii wynosi 400 mKh/m2. W krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej zużywa się już dwa razy mniej.

Według analityków, już za kilkanaście lat mieszkańcy Europy będą zużywać o jedną piątą energii mniej niż obecnie. Zaoszczędzą na tym prawie 100 miliardów euro rocznie.

Certyfikacja energetyczna budynków

Budownictwo energooszczędne - nie ma od niego odwrotu. Tym bardziej, że każdy budynek w Unii E musi posiadać, świadectwo energetyczne, dotyczy to także budownictwa mieszkalnego. Od 01 stycznia 2009 roku, także w Polsce świadectwem energetycznym będą musiały legitymować się wszystkie budynki nowo wznoszone, jak również już istniejące jeśli będziemy chcieli je sprzedać.
 Uzupełnienie: 
 Polecane: 
EKSPERT - Mielec, podkarpackie, powiat mielecki    -    Wszystkie prawa zastrzeżone. nieruchomości Mielec 2002-2014 Tarnobrzeg