Jak zminimalizować ucieczkę ciepła z domu ?

Zacznijmy oszczędzanie energii cieplnej od projektu domu

Im mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych, tym mniejsze straty ciepła.

Oczywiście im większy będzie dom, tym większa będzie też powierzchnia przegród zewnętrznych. Trzeba więc dobrze przemyśleć, jaka powierzchnia domu będzie odpowiednia dla naszej rodziny. Rozbudowywanie domu ponad miarę, będzie powodowała większe zużycie ciepła.
Jeśli już dobrze przemyślimy wielkość naszego domu pod względem powierzchni wewnętrznej (m2), to warto zwrócić uwagę na ważny wskaźnik A/V, który określa stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej. Im wskaźnik A/V będzie mniejszy, tym lepiej.

Bryła budynku a energooszczędność

Warto zwrócić uwagę i dobrze przemyśleć kształt budynku.
Im więcej załamań ścian, narożników, wykuszy, lukarn, otworów okiennych i drzwiowych, balkonów, tym trudniej będzie utrzymać ciepło. A więc zwarta bryła bez nadmiernych i "fikuśnych" elementów pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła.
Powinniśmy dążyć do prostej i zwartej bryły domu. Taka bryła jest tańsza w budowie, budynek jest łatwiejszy do wykonania. Mniejsza jest tu też możliwość popełnienia błędów wykonawczych. Błędy na etapie realizacji mogą istotnie wpływać na izolacyjność przegród, a ich usunięcie jest niekiedy trudne i kosztowne. Dlatego dążymy do prostej i zwartej bryły budynku.
Taki zwarty dom to budynek piętrowy zbudowany na planie prostokąta. Piętrowy budynek to znacznie mniej strat ciepła w porównaniu do budynku parterowego o tej samej powierzchni mieszkalnej. Jeśli więc dążymy do wybudowania domu energooszczędnego, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest budynek piętrowy.
Dla budynku parterowego wskaźnik A/V będzie wyższy niż dla budynku piętrowego o tej samej powierzchni mieszkalnej.

Wykorzystanie nasłonecznienia

Jeśli kształt i wjazd na działkę umożliwiają swobodne usytuowanie domu na działce, to warto to wykorzystać i umieścić strefę dzienną domu od strony południowej. Słońce może być tu ważnym źródłem pozyskania dodatkowego ciepła. Pozwoli też na uniknięcie jego utraty, gdyż przy nasłonecznieniu przez ściany będzie uciekało mniej ciepła z wewnątrz. Pomieszczenia gospodarcze, łazienki, wiatrołapy itp. można wówczas umieścić po stronie przeciwnej (północnej).
Jeśli projekt domu przewiduje zwiększenie powierzchni przegród zewnętrznych od południowej strony domu, to takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż zmniejsza się zapotrzebowanie takiego domu na energię.
Od strony południowej powinno być też więcej okien. Od północy okien jak najmniej albo wcale; od południa okna powiększone, by zyski ciepła były większe. Dobrze jest gdy zimą słońce wpadając do wnętrza domu, wyładowuje swą energię cieplną wewnątrz.
Zyski ciepła od nasłonecznienia od strony południowej w polskich warunkach są na tyle duże, że nawet przy zwiększonej powierzchni ścian zewnętrznych, przewyższają dodatkowe straty ciepła.

Czym jest rekuperacja ciepła

W czasie wentylacji budynku wyrzucamy zużyte (nieświeże) powietrze poza budynek, a w jego miejsce wprowadzamy z zewnątrz powietrze świeże. W okresie zimowym to wyrzucane powietrze jest ogrzane, zaś zasysane do budynku jest zimne i trzeba go ogrzać. Wraz z zużytym powietrzem wyrzucamy z domu również ... ciepło. Rekuperacja ciepła polega na odzyskaniu ciepła z zużytego powietrza i ponowne wykorzystanie go do ogrzewania powietrza zasysanego do domu. Odzyskiwanie ciepła z wentylacji w efekcie daje nam zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków. W efekcie możemy zastosować mniejszy kocioł do ogrzewania domu. Zmniejszymy też koszty ogrzewania budynku. Dobrze jest więc zdecydować się na takie rozwiązanie już na etapie projektowania budynku.

Domy energooszczędne

Jakie projekty budynków energooszczędnych - wytyczne

Czym wyróżniają się budynki energooszczędne ?

 • prosta architektura - prosta bryła budynku
 • optymalna wielkość budynku - im większy budynek, tym koszty utrzymania większe
 • lepszy jest tu budynek piętrowy niż parterowy
 • odpowiednie usytuowanie budynku na działce pod względem stron świata, czyli wykorzystanie nasłonecznienia
 • nieskomplikowane dachy - najlepiej dwuspadowe, z możliwością łatwego zainstalowania paneli słonecznych
 • energooszczędne materiały
 • minimalizacja mostków termicznych - bez balkonów, wykuszy, wnęk
 • układ pomieszczeń, optymalna ilość okien i drzwi i ich usytuowanie względem stron świata
 • dobre parametry termiczne okien i ich właściwe osadzenie w ścianach
 • nowoczesne, energooszczędne instalacje - wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła, inteligentne sterowanie ogrzewaniem, ogrzewanie akumulacyjne, pompy ciepła
 • małe zużycie energii
 • tanie w użytkowaniu
Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na koszty eksploatacyjne budynku dlatego warto je brać pod uwagę już na etapie projektowania. Im więcej z powyższych rozwiązań uwzględnimy na etapie projektu i realizacji, tym lepiej. Ważną rzeczą jest też staranne wykonanie budynku. Błędy wykonawcze mogą w dużym stopniu zniweczyć efekt energooszczędności.
Tagi: