Znaczenie procesów technologicznych
Bywają
procesy technologiczne, które po okresie użytkowania (np. 30-40 lat) nie jest opłacalna przeróbka, czy przebudowa obiektu. Trzeba wówczas istniejące budynki wyburzyć, a w ich miejsce projektuje się i stawia się nowe, odpowiadające potrzebom nowoczesnych technologii.
Taka sytuacja narzuca wykonanie budynku i osłony budowlanej tak prostą, jak na to pozwala sytuacja i wymagania technologiczne. A po zamortyzowaniu się osłanianych urządzeń można wraz z nimi usunąć także konstrukcję budowlaną, która urządzenia te osłaniała lub podtrzymywała.
Najczęstszymi i najistotniejszymi wpływami o charakterze przemysłowym, działającymi na
konstrukcje budowlane są działania dynamiczne, korozja, wysokie temperatury
zawilgocenia, specjalne obciążenia, wysokie ciśnienie itp.
Bywają też procesy i układy technologiczne, które wymagają jedynie określonej przestrzeni, nie powodując zmiany obciążeń statycznych, znacznych zmian wpływów dynamicznych, wpływów termicznych, korozyjnych itp.
Wówczas istnieje możliwość dokonywania zmian technologii bez zmian w układzie budynku.
Wykonujemy wówczas osłonę budowlaną tak, aby w przyszłości po zamortyzowaniu się urządzeń, można było je wymienić na nowe, nowocześniejsze, nie zmieniając przy tym konstrukcji budynku.
Budownictwo przemysłowe, to obiekty specjalnego przeznaczenia o indywidualnych wymaganiach uzależnionych od technologii, specyfiki prowadzonej w nich produkcji i pełnionych funkcji.
Tego rodzaju budynki mają charakter obiektów uniwersalnych.
Powinny się one charakteryzować następującymi cechami:
- posiadać jak najwięcej swobodnej przestrzeni
- jak najmniej krępować ustawianie maszyn i urządzeń
- umożliwiać jednostajne i równomierne oświetlenie przestrzeni zabudowanej
- zapewniać odpowiednie warunki higieny i bezpieczeństwa pracy, oraz bezpieczeństwa pożarowego
W przypadku maszyn dużych i ciężkich najczęściej wskazanym rozwiązaniem są obiekty w postaci
parterowych wielonawowych budynków halowych o dużych i bardzo dużych rozpiętościach. Potrzebne są tu jednak duże obszary gruntowe, co jest mankamentem tego rodzaju rozwiązań.
Tam, gdzie wiadomym jest, że ciężary i gabaryty maszyn będą i pozostaną nieznaczne, stosowane są budynki wielokondygnacyjne. Wiąże się to z mniejszymi potrzebami w zakresie potrzebnych powierzchni gruntowych.
Budowle przemysłowe mogą stanowić składową część urządzeń technologicznych, jak np. silosy, zbiorniki, kominy, podesty, fundamenty pod maszyny.